Kad je u pitanju boja naše kože, ona je prevashodno određena količinom pigmenta koji se naziva melanin, a koji proizvode melanociti (vrsta ćelija naše kože). Osnovna uloga melanina jeste da zaštiti kožu od štetnih posledica sunčevog zračenja, te ako volite i često upražnjavate sunčanje – vaša koža će stvarati sve više melanina! Ipak, osim željenog preplanulog tena, pod određenim uslovima može se desiti da se ovaj pigment preterano nagomila na jednom mestu i tada nastaje hiperpigmentacija kože. Ovo nije opasna, ali jeste promena koja remeti naš izgled, pa kako stati na put pojavi zvanoj hiperpigmentacije na licu i telu?
Pretpostavljamo da je većini nas veoma bitno kako izgledamo, te se iz tih razloga podvrgavamo različitim prirodnim, ali i drugim mogućim vidovima korekcije. Čim se pojavi i najmanja nesavršenost – težimo da je otklonima što brže i jednostavnije. Naša koža nije izuzetak i njen izgled je konstantno „pod lupom“ (što našom, što okoline)! Počnimo od boje naše kože - neko ko ima svetliji ten, želi da bar tokom leta ima preplanulu boju, te su ove osobe sklone preteranom izlaganju suncu, kasnije odlasku u solarijume i na slične tretmane kojima se može održati tamna boja kože,... Ipak, nećemo sada govoriti o tome koliko je zračenje bilo koje vrste štetno za naše zdravlje, ali bismo se osvrnuli na jedan manji problem sa kojim možete da se suočite ukoliko se konstantno izlažete UV zračenju. U pitanju je hiperpigmentacija kože!
Promene kao što su hiperpigmentacije na licu i telu, iako su uglavnom bezazlene, stvaraju (kod nekog veću, kod nekod manju) dozu nezadovoljstva spostvenim izgledom. Hiperpigmentacija kože jeste estetski problem, ali u eri preterane estetike može biti izvor pada samopouzdanja, te u ozbiljnijim slučajevima i depresije osoba koje imaju hiperpigmentacije na licu i/ili telu. Zato je važno na vreme se informisati o tome kako nastaje hiperpigmentacija kože i šta možete učiniti da je sprečite ili uklonite ukoliko su se tamne mrlje već pojavile!
Kao što smo već rekli, hiperpigmentacija kože nastaje kao posledica nagomilavanja melanina na površini kože ili u njenim dubljim slojevima. Ni žene ni muškarci nisu pošteđeni od ovih promena, a mogu se pojaviti na bilo kom delu kože već u ranim 20-im. Fleke na koži mogu biti sa ili bez vidljivih granica i zahvatati veće ili manje površine. Ipak, najčešće se javljaju hiperpigmentacije na licu, vratu, dekolteu, šakama i rukama, jer su upravo ova područja tokom godine najizloženija suncu.
Osim zračenja, hiperpigmentacije na licu i drugim delovima tela mogu biti uzrokovane i drugim spoljašnjim faktorima, nezdravom hranom, hormonskim promenama, upotrebom alkohola i cigareta, neadekvatnom kozmetikom, a delimično su i genetski predodređene. Neke od tamnih mrlja na koži nestaće vremenom same, ali većinu fleka na koži potrebno je tretirati proizvodima kao što su krema za hiperpigmentaciju i slični. Jer, ukoliko se hiperpigmentacija kože ne tretira adekvatno, s godinama njihova vidljivost postaje sve veća.
Ako znate da imate predispozicije za pojavu hiperpigmentacija kože, najbolje je da preduhitrite ovu pojavu! Izbegavajte direktno izlaganje suncu i zaštitite kožu odećom, nanosite zaštitni faktor tokom cele godine, neka vam u ishrani budu zastupljene namirnice bogate antioksidansima, vitaminima E i C, kao i omega masnim kiselinama, a možete koristiti i dodatke izhrani sa vitaminima i mineralima koji će pospešiti izgled vaše kože.
Takođe, na izgled kože utiče i fizička aktivnost koja ima ulogu poboljšanja cirkulacije i jačanje imuniteta, a tu su i kozmetički preparati – krema za hiperpigmentaciju i drugi slični proizvodi koji sadrže prirodne supstance (alfa-hidroksi i poli-hidroksi kiseline, peptide, retinol, antioksidanse i vitamine), te utiču na posvetljenje kože, kontrolišu proizvodnju melanina i sprečavaju nastanak novih hiperpigmentacija kože, ali vrše i hidrataciju i jačaju njenu zaštitnu ulogu.
Kada su u pitanju kvalitetni proizvodi za posvetljivanje kože, na tržištu postoje brojni koji imaju anti-age efekte, ujednačavaju boju tena, smanjuju bore, hiperpigmentacije i akne time što nežno uklanjaju ćelije sa površine kože, stimulišući obnavljanje ćelija. Osim toga, možete pitati kozmetičare da vam preporuče one, koji sadrže i prirodne sastojke poput biljnih ekstrakata, glikolne, limunske i bademove kiseline, zatim glukonolakton i laktobionsku kiselinu, ili možda proizvode sa peptidima, vitaminom C i E, kao i druge antioksidanse i materije koje podstiču obnavljanje i zaštitu foto-oštećene kože.
Što se tiče kvalitetnih proizvoda za posvetljivanje, iskustva ukazuju na to da su ovi preparati izuzetno učinkoviti u borbi protiv postojećih hiperpigmentacija na licu, ali i u kontroli i sprečavanju stvaranja novih fleka! Ovo ne čudi s obzirom na sve prirodne i aktivne sastojke od kojih su sačinjeni ovi preparati!
Na tržištu inače možete pronaći preparate za posvetljivanje u različitim oblicima, kao što su losioni, serum i gelovi, dok neki među njima kada se kombinuju, čine dobitnu kombinaciju. Ukoliko ste već probali neki od preparata za posvetljivanje, iskustva možete podeliti sa nama u komentarima, a za sva dodatna pitanja, budite slobodni da nas kontaktirate.