Čist vazduh u domu je presudan kada se radi, kako o fizičkom, tako i o psihičkom zdravlju. Na vazduh unutar zatvorenog prostora mogu da utiču različiti faktori. Određeni faktori su često pominjani i opšte poznati.
Duvanski dim je jedan od najčešćih zagađivača unutar četiri zida, drugo mesto deli zagađenje koje dolazi od spolja, nastalo usled industrijalizacije, a treće vlaga. Iznenađujuće je koliko su veliki benefit koje čist vazuh ima po ljudski organizam. Pozitivan uticaj na respiratorne i kardiovaskularne organe je svima poznat, a koji su to ostali benefiti o kojima se ređe priča?
San je jedan od najvažnijih komponenti za normalno funkcionisanje u toku dana. Kvalitet sna utiče na mentalno i fizičko zdravlje u tolikoj meri da nedostatak istog može da utiče na pojavu oboljenja kao što su gojaznost, dijabetes, bolesti bubrega i moždani udar. U brzom životu današnjice san i njegov kvalitet je nešto što se sve ćešće zanemaruje.
Ono što svako može da uradi kako bi doprineo komforu sopstvenog sna i time smanjio rizik od nastanka mnogorojnih oboljenja je spavanje i boravak u provetrenoj prostoriji. Istraživanja kažu da spavanje u prostoriji sa zatvorenim prozorima i vratima povećava nivo karbon-dioksida do gornjih granica. Međutim, život u gradu otežava svaki pokušaj pročišćenja kiseonika unutar četiri zida, zbog konstantne emisije zagađenja koja dopiru od spolja.
Industrijsko zagađenje je sve češći problem, a jedno od rešenja koje može da pruži mirniji san su difuzeri. Ono što prvo padne na pamet osobama kada se pomenu difuzeri ili osveživači vazduha je da su oni namenjeni isključivo pušačima. Difuzeri su univerzalno sredstvo koje može biti od pomoći kada je u pitanju kvalitet vazduha u domaćinstvu. U kombinaciji sa redovnim provetravanjem, mogu biti jedno od trajnih rešenja prijatnijeg vazduha unutar zatvorenog prostora. Kako za zavisnike od duvanskog dima, tako i za one koji samo žele da poboljšaju kvalitet života, a sa time i kvalitet sna.
Nervni sistem je sistem organizma koji upravlja svim organima. Poremećaji psihičkog zdravlja i stres, ne samo da utiču na normalno funkcionisanje u toku dana, već mogu da budu polazna tačka za neke od najopasnijih bolesti. Zagađenje koje dolazi iz vazduha je direktno povezano sa bolestima kao što su moždani udar, Alchajmer i Parkinsonova bolest.
Redovno provetravanje prostorije je od ključnog značaja za smanjenje stresa, a samim tim i za smanjenje rizika od bolesti nervnog sistema. Kada udišemo vazduh, 20% kiseonika prolazi kroz organizam i utiče na normalno funkcionisanje centralnog nervnog sistema. Čist vazduh doprinosi optimalnoj funkciji mozga koja omogućava razmišljanje, bolji fokus i koncentraciju.
Serotonin - hormon sreće je pod uticajem čistog vazduha koji udišemo. Serotonin poboljšava osećaj opuštenosti u toku dana i pojačava odbrambeni mehanizam od svakodnevnog stresa. Negovanje i izbegavanje prostorija ispunjenih duvanskim dimom i redovno provetravanje domaćinstva su ključni faktori koji povećavaju prevenciju od bolesti nervnog sistema i poboljšavaju raspoloženje.
Jetra je jedan od najbitnijih organa u organizmu odgovorna za više od 500 vitalnih funkcija. Kroz jetru prolazi sva krv, a jedna od njenih najvažnijih funkcija je da filtrira otrove u organizmu. Jetra filtrira toksine, ali lako može doći do prezasićenja što povećava rizik od infekcija i bolesti. Toksini koji su svima poznati su psihoaktivne supstance - droga i alkohol.
Manje poznati uzrok pogoršane funkcije jetre su zagađenja koja dolaze iz vazduha. Istraživanja su pokazala da zagađenja u vazduhu i povećan nivo karbon-dioksida utiču na proizvodnju otrova.
Svakodnevni boravak u neprovetrenoj prostoriji, ispunjenoj duvanskim dimom i vlagom, u velikoj meri utiče na funkcionisanje jetre. Kiseonik dospeva u krv, a iz krvi direktno prolazi kroz jetru, zadržavajući sve otrove koje smo udahnuli. Redovno provetravanje prostorije može da poboljša funkciju jetre i smanji rizik od bolesti.
Mnogobrojne studije pokazuju da je uticaj vazduha presudan kada je u pitanju funkcionisanje reproduktivnog sistema, trudnoću i zdravlje fetusa. Istraživanja pokazuju da je dugogodišnji boravak, kako na poslu, tako i u domu, u zatvorenoj prostoriji ispunjenoj nečistim vazduhom povezan sa smanjenjem plodnosti. Zagađenja koja se udišu su jedan od uzroka smanjene plodnosti poslednjih godina, navode studije.
Jedan od najpotresnijih podataka je da vazduh ne samo da utiče na plodnost, već utiče i na najmlađe. U poslednje vreme, sve je teže obezbediti život na mestima gde je kvalitet vazduha veći. Presudni faktor je potreba za plaćenijim poslom, pogotovo ako smo odgovorni za život dece. Gradovi su zato najčešće naseljavana područija, ali ne i najzdravija.
Ukoliko je dete svakodnevno izloženo duvanskom dimu, to povećava šanse od razvijanja respiratornih bolesti, ali i šanse da i samo postane zavisnik. Najveći savet u ovoj situaciji je prestanak konzumacije duvanskog dima. U koliko to nije izvodljivo, savetuje se da se prostorija u kojoj borave najmlađi redovno provetrava.
Opšte poznat podatak je da se na koži vidi sve ono što unosimo u naš organizam. U to ne mora da spada samo hrana. Udisanjem unosimo vazduh, a nažalost sa njim i sve toksine koji štete našem organizmu. Da li neko živi u zagađenoj sredini može lako da se proceni prema učestalim kožnim oboljenjima na tim prostorima. Čista posteljinja, redovno ispiranje lica i spavanje u dobro porvetrenoj prostoriji može da posluži kao prevencija od bubuljica i ostalih kožnih oboljenja.
Redovno provetravanje prostorije je lako izvodljiv, ali značajan korak ka zdravijem organizmu, kako za sebe tako i za ostale ukućane. Setite se da svaki dan pustite svež vazduh u vaš dom i učinićete mnogo za sopstveni organizam.